MŁODZI DLA HISTORII.

   W ubiegłym tygodniu (27-28 września) byliśmy na IX Festiwalu Filmowym NNW (Niepokorni Niezłomni Wyklęci). W wycieczce brali udział uczniowie zaangażowani w projekt "MŁODZI DLA HISTORII", między innymi ci, którzy nakręcili własny film na konkurs (Maria Zaborowska, Anna Powązka, Tomasz Murawski i Kacper Arent). Film powstał dzięki wsparciu firmy Cedrob S.A., która ufundowała grant na cele realizacji projektu, w tym również na wyjazd do Gdyni. Opiekę pedagogiczną sprawował nauczyciel historii - Paweł Nowacki.
    Pierwszego dnia od razu po przyjeździe do Gdyni wszyscy otrzymaliśmy koszulki z logo festiwalu oraz szczegółowy program imprez towarzyszących. Następnie zostaliśmy skierowani na salę kinową, gdzie po paru minutach rozpoczęły się pokazy konkursowe wszystkich zgłoszonych filmów, w tym filmu pt.: "Sędzia" zrealizowanego przez młodzież z Katolickiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Katolickiego w Mławie. Projekcja naszego filmu na dużym ekranie podczas jedynego takiego festiwalu w Polsce była dla nas dużym przeżyciem. Nie mniej interesujące były filmy innych grup, z których każdy opowiadał inną historię i każdy wyreżyserowany był w inny sposób. Jako ciekawostkę można dodać, że w konkursie wzięli udział także uczniowie z Wilna, którzy już wcześniej odnieśli sukcesy w tym przedsięwzięciu. Przyleciała również grupka młodzieży z USA.
     Innymi wydarzeniami, w których braliśmy udział podczas wyjazdu były: wykład Wojciecha Drewniaka z serii "Historia bez cenzury", inspirujące spotkanie na planie filmowym z reżyserem Arkadiuszem Gołębiewskim oraz spotkania z żywymi świadkami historii Marią Mirecką-Loryś i Josefem Masinem. Dużym zainteresowaniem cieszył się także konkurs na najlepszą stylizację modową z czasów historycznych. Każde z tych wydarzeń było swego rodzaju zachętą dla młodych ludzi do zainteresowania się historią.
     Zwiedzaliśmy również Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Oprócz filmów konkursowych obejrzeliśmy także film w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego pt.: "Operacja Gryf". Zrobił on na wszystkich duże wrażenie.
     Całą impreza odbyła się w blasku fleszy i była relacjonowana przez kamery kilku stacji telewizyjnych, którym jeden z naszych uczniów (Tomasz Murawski) udzielił wywiadu. Atrakcje Festiwalu dostarczyły wiele inspiracji i pogłębiły świadomość historyczną uczestników. Reasumując, wyjazd był bardzo udany, więc warto zaangażować się w ten projekt ponownie w przyszłym roku.